(Főfogás ***)
Böngészés közben ezt hallgasd: Lana Del Rey - Summertime Sadness
Ritkán jut az ember friss bárányhúshoz, de ha már apukám megjelent reggel egy egész 25 kg-os báránnyal, feldolgozás után az a minimum, hogy a soványabbik részéből kipróbáljak egy finom pácolt sült ételt. Nagyon szeretek ihletet meríteni Terry Durack – A legfinomabb ételek című könyvéből, amely híres szakácsok receptjeit tartalmazza a világ számos pontjairól. Sajnos gyakran nem tudok kipróbálni finomságokat, hiszen rengeteg recept elkészítéséhez nehezen beszerezhető és nem utolsó sorban költséges alapanyagok szükségesek. Természetesen ilyen a báránycomb is, viszont kapva kaptam az alkalmon, és ha már így besétált a konyhába, igaz már nem a saját lábán, akkor kötelező volt Terry könyvéből ötletelni, hogyan is készítsem el istenien.
HOZZÁVALÓK.
- 2,5 kg bárány comb csonttal együtt
- 170 ml száraz vörösbor
- 50 ml vörösborecet
- 120 ml kókuszolaj
- 5 evőkanál szemcsés dijoni mustár
- 25 g friss zöldfűszerek (bazsalikom, kakukkfű, oregánó, petrezselyem, majoranna)
- 6 ág rozmaring
- 2 nagyobb fokhagymagerezd
- só
- bors
ELKÉSZÍTÉS.
- A báránycombot megmossuk, hártyáitól megtisztítjuk, papírtörlővel leszárítjuk róla a vizet. Tepsibe tesszük.
- Bedörzsöljük sóval, borssal.
- Rubotgéppel összepépesítjük a vörösbort, a vörösborecetet, a kókuszolajat, a mustárt, a fokhagymát és a zöldfűszereket.
- A masszával bedürzsöljük a húst, letakarjuk a tepsit, lefedjük alufóliával, és hűtőbe tesszük pihenni egy éjszakát.
- Másnap 2 órával sütés előtt vegyük ki a hűtőből, majd előmelegített sütőben 180°-on 2 órán át süssük fólia alatt, az idő leteltével vegyük le a fóliát és grill funkción süssük a húst további 30 percig.
- A pác a húson be fog sötétedni, így kissé égett hatása lesz, de emiatt ne aggódjunk megégni nem fog a hús, hiszen a sűrű pác megvédi.
- Ha kész, a hús gyönyörűen le fog omlani a csontról, belül puha, kívül pedig ropogós és ízletes lesz az étel.
- Szeleteljük, adagonként 2 közepes szeletet adjunk és ízlés szerinti körettel (tepsis zöldségekkel) tálaljuk.
Jó Étvágyat!
TUTI TIPP!
- A báránycombhoz hasonló nagyobb darab, kötöttebb rostozatú húsokat érdemes savas pácban hagyni legalább 8 órán át, hiszen így elkerülhetjük, hogy csizmatalp állagú husink készüljön.
- A bárány tejre emlékeztető illatát és esetleges faggyús ízét könnyedén eltávolíthatjuk, ha a súst forró vízzel leöntjük és hagyjuk benne 10 percig ázni. A kellemetlen íz és illat eltűnik,, azonban az értékes tápanyag benn marad.
ÉRDEKESSÉG!!!
- A fiatal bárányhúsnak nagy jelentősége van a diétás és kímélő étkezésben, mert igen könnyen emészthető és magas tápértékű. Megtalálható benne vas, ami a vérképzéshez szükséges, anaemiás betegek (vérszegények) étrendjébe így bátran beilleszthetőek a sovány húsrészek. Magas D-vitamin tartalma a kalciummal együtt hasznosul és a vékonybélben szívódik fel, így a csontépítést segíti elő a vörös hús fogyasztása.
- B12-Vitamin forrás, amely szintén a vörösvértest képzés egyik résztvevője a vöröscsontvelőben illetve tartalmaz még B3-Vitamint, amely a sejtek energiaháztartásáért és a DNS-lánc javításáért felelős koleszterinszabályozó vegyület.
- Nyomelemek közül még cink és szelén található benne nagy mennyiségben, az utóbbi egy olyan antioxidánsként működő anyag, amely a pajzsmirigy egészséges működésében játszik szerepet.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.